Taunton and District Football League round-up

Bridgwater Mercury: Taunton and District Football League round-up Taunton and District Football League round-up

WITH the season drawing to a close, this week’s fixtures were another mix of weekend and midweek encounters as teams cram in games at every opportunity.

Division One leaders Highbridge stay ahead after a 3-0 away win at Bishops Lydeard on Tuesday, and Locomotives stay close behind after over running Alcombe Rovers 7-1.

Bridgwater Sports are the third contender for the title and kept up their challenge with a 5-2 away win at Staplegrove Reserves, for whom Scott Reynolds and Tom, Miller scored.

Paul and Dean Organ netted for Sports, as did Piers Govier, Tim Netto and Scott Clapp.

In Division Two, Blagdon Hill’s endless run of games continued with victory over top contenders Wembdon, 3-2.

Wyvern eased to a 3-0 win at Westonzoyland, Nether Stowey won their local derby against Stogursey 2-0 and Hamilton Athletic had a 3-1 home win over Dulverton.

In Division Four, Marc Girling scored the only goal of the game to give Williton a home win over Nether Stowey Reserves.

Exmoor Rangers beat local rivals Dulverton Town Reserves 2-0 with goals from Clinton Kneeshaw and Nick Baker.

Division Five leaders Ash Rangers are looking favourites to take the title after a 10-2 victory over third-placed Staplegrove Colts, and Hamilton Athletic Foxes beat Bridgwater Wolves 6-2 with Chris McKee scoring twice.

Galmington Dragons Reserves upset the form book with a battling win over Wiveliscombe, and on Thursday the top of the table Division One clash between Locomotives and Highbridge was won 1-0 by Locos, courtesy of an own goal.

Porlock won the mid-table clash against Sampford Blues 3-1, and in Division Two Blagdon Hill beat Wyvern 3-0.

The Gallery still have ambitions of the double and kept on track by beating ten-man Sydenham Rangers 6-2.

In Division One on Saturday, Locomotives beat Bridgwater Sports 5-1 – see The Big Match on page 67.

Highbridge were 4-2 winners over Staplegrove and North Petherton drew 2-2 with Bishops Lydeard.

In Division Two, Blagdon Hill beat a depleted Wyvern Rangers 5-0, Watchet Town beat Stogursey 2-1 and Nether Stowey maintained their good form with a 2-1 away win at Westonzoyland, while Division Three leaders Dulverton Town had a 3-2 home win over Hamilton Athletic.

Morganians completed their campaign assured of a top two place with a 2-0 victory over Galmington Dragons Reserves, while The Gallery beat Galmington Dragons 4-3.

Sydenham Rangers and Wyvern Rangers Guns took a point each from their 2-2 draw, and Sampford Blues Reserves were 6-0 winners at Williton.

Dulverton Town Reserves beat Norton Fitzwarren 4-2 in Division Four, and in Division Five Ash Rangers beat East Bower 4-1.

RESULTS Division 1 - Bishops Lydeard Reserves 0, Highbridge Town 3; Locomotives 7, Alcombe Rovers 1; Staplegrove Reserves 2, Bridgwater Sports 5.

Division 2 - Hamilton Athletic 3, Dulverton Town 1; Nether Stowey 2, Stogursey 0; Wembdon 2, Blagdon Hill 3; Westonzoyland 0, Wyvern Rangers 3.

Division 4 - Exmoor Rangers 2, Dulverton Town Reserves 0; Williton 1, Nether Stowey Reserves 0.

Division 5 - Ash Rangers 10, Staplegrove Colts 2; Galmington Dragons Reserves 3, Wiveliscombe 2; Hamilton Athletic Foxes 6, Bridgwater Wolves 2.

Thursday Division 1 - Locomotives 1, Highbridge Town 0; Porlock 3, Sampford Blues 1.

Division 2 - Wyvern Rangers 0, Blagdon Hill 3.

Division 3 - Sydenham Rangers 2, The Gallery 6.

Saturday Division 1 - Bridgwater Sports 1, Locomotives 5; Highbridge Town 4, Stapelgrove Reserves 2; North Petherton 3, Bishops Lydeard Reserves 2.

Division 2 - Blagdon Hill 5, Wyvern Rangers 0; Dulverton Town 3, Hamilton Athletic 2; Watchet Town 2, Stogursey 1; Westonzoyland 1, Nether Stowey 2.

Division 3 - Galmington Dragons 3, The Gallery 4; Sydenham Rangers 2, Wyvern Rangers Guns 2.

Division 4 - Norton Fitzwarren 4, Dulverton Town Reserves 2; Williton 0, Sampford Blues Reserves 6.

Division 5 - East Bower 1, Ash Rangers 4; Morganians Reserves 2, Galmington Dragons Reserves 0.

FIXTURES Tuesday Division 1 - Middlezoy Rovers Reserves v Highbridge Town; Porlock v Locomotives; Sampford Blues v Bridgwater Sports.

Division 2 - Wembdon v Hamilton Athletic; Minehead Reserves v Blagdon Hill.

Division 4 - Williton v Porlock Reserves; Woolavington v Norton Fitzwarren.

Division 5 - Bridgwater Wolves v Morganians Reserves; East Bower v Hamilton Athletic Foxes; Wiveliscombe v Creech Cougars.

Wednesday Division 2 - Watchet Town v Dulverton Town.

Thursday Division 2 - Stogursey v Blagdon Hill; Wyvern Rangers v Appletree Tone Youth.

Division 3 - The Gallery v Alcombe Rovers Reserves.

Division 4 - Porlock Reserves v Nether Stowey Reserves; Sampford Blues Reserves v Tone Youth.

Division 5 - Ash Rangers v Wiveliscombe; Norton Fitzwarren Reserves v Morganians Reserves.

Saturday Division 1 - Sampford Blues v Highbridge TownField.

Division 2 - Blagdon Hill v Dulverton Town; Hamilton Athletic v Westonzoyland; Wembdon v Stogursey.

Division 4 - Norton Fitzwarren v Sampford Blues Reserves; Tone Youth v Woolavington.

Division 5 - East Bower v Morganians Reserves; Wiveliscombe v Ash Rangers.

click2find

Get Adobe Flash player
About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree